Leki na powiększenie wątroby

jakie leki na powiększoną wątrobe

Problemy z wątrobą nie wróżą niczego dobrego. Wątroba jako najistotniejszy narząd organizmu w kontekście detoksykacji musi być prawidłowo funkcjonować i być w dobrym stanie – w przeciwnym razie stan zdrowia ulegnie drastycznemu pogorszeniu w krótkim czasie. Jak sobie radzić z problemem powiększonej wątroby? Które leki okażą się skuteczne w przeciwdziałaniu tej przypadłości?

 

Powiększenie wątroby – przyczyny i objawy

 

Hepatomegalia, zwana powszechnie powiększeniem wątroby, to zwykle pierwsze stadium chorób hepatologicznych rozwijających się na rozmaitym podłożu. Zwiększenie objętości wątroby może nastąpić wskutek różnych przyczyn – w zależności od czynnika wywołującego te patologiczne zmiany proces ten może być odwracalny. Przyczynami hepatomegalii są takie problemy jak:

  • zmiany zapalne
  • infekcje chorobotwórcze (np. wirusowe zapalenie wątroby, pasożyty), długotrwałe oddziaływanie toksyn, niektóre leki, procesy autoimmunizacyjne, sarkoidoza, marskość wątroby
  • spichrzanie (odkładanie się substancji w wątrobie)
  • żelazo (hematochromatoza), miedź (ch. Wilsona), lipidy (Ch. Gauchera), glikogenu (glikogenoza)
  • naciekanie wątroby
  • guzy, torbiele, przerzuty innych nowotworów do wątroby
  • zastoje krwi i/lub żółci
  • zespół Budda i Chiariego, kamica przewodowa, rak brodawki Vatera, ch. cholestatyczne

Powiększona wątroba prowadzi do pojawienia się rozmaitych objawów ze strony przewodu pokarmowego. Zwykle są to dolegliwości bólowe, nudności, wymioty, uczucie przepełnionego brzucha, żółtaczka oraz zmiany kolorytu stolca. Symptomy powiększenia wątroby są bardzo podobne dla rozmaitych chorób pokarmowych – dlatego w celu wykluczenia innych schorzeń należy wykonać USG jamy brzusznej oraz badania laboratoryjne (morfologia, ALT i AST, INR oraz bilirubina i albumina surowicy krwi).

 

Jak wygląda leczenie powiększonej wątroby?

 

Proces leczenia jest ściśle związany z przyczyną występowania hepatomegalii – tylko w ten sposób istnieje szansa, aby skutecznie ograniczyć szansę dalszego wzrostu objętości wątroby i doprowadzi do przywrócenia prawidłowych rozmiarów. Najistotniejsze znaczenie ma codzienna dieta i styl życia. Odżywianie powinno bazować na lekkostrawnych i niskotłuszczowych posiłkach, które powinny być wolne od produktów przetworzonych i bogatych w cukier, a zarazem bogate w pełnowartościowe białko. Dużą rolę odgrywa też prawidłowe nawodnienie, przy czym chorzy muszą zrezygnować ze spożycia alkoholu, kawy i napojów gazowanych.

 

Czy istnieją leki na powiększoną wątrobę?

 

Farmakoterapia w hepatomegalii musi być ukierunkowana na przeciwdziałanie czynnikowi wywołującemu powiększenie wątroby. Przykładowo – jeżeli problemem jest stan zapalny spowodowany infekcję wirusową, to można sięgnąć po adefovir, rybawirynę czy telaprevir. Z kolei w przypadku hepatomegalii wywołanej chorobą Gauchera poleca się wykorzystać eliglustat, natomiast przy toksycznym lub alkoholowym powiększeniu wątroby warto wykorzystać tymonacyk (kwas tiazolidynokarboksylowy). Dlatego o doborze środka farmakologicznego decyduje lekarz, który uprzednio zapoznaje się z historią choroby i potencjalną przyczyną.

Oprócz tego w leczeniu wątroby poleca się leki OTC i suplementy diety, które mogą okazać się pomocne dla usprawnienia jej pracy, poprawy metabolizmu tłuszczów i homocysteiny, bądź ułatwić trawienie. Popularne kapsułki i tabletki na wątrobę dostępne bez recepty zawierają m.in. cholinę, L-ornintynę, karczoch zwyczajny, ostryż długi, cykorię, ostropest plamisty, witaminy z grupy B.

 

Bibliografia:

  1. Pariente A. „Hepatomegalia. „EMC-Tratado de Medicina 2020, 24(3): 1-5.
  2. Lipiński P., et al. „Hepato- i splenomegalia w wybranych chorobach metabolicznych – diagnostyka i różnicowanie.” Pediatria Polska 2018, 93(1): 74-79.
  3. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/133400,powiekszenie-watroby