Heparegen — lek ochronny na wątrobę

Heparegen w leczeniu wątroby.

Nieprawidłowa dieta, nadmiar alkoholu, stosowane leki — to wszystko odbija się na funkcjonowaniu naszej wątroby. Choć organ ten posiada zdolność samoregeneracji, to niektóre sytuacje wymagają wsparcia farmakologicznego. Najczęściej wykorzystywanym w tym celu lekiem jest Heparegen. Jak działa? Jak się go stosuje?

Wątroba jest największym narządem wewnętrznym w organizmie człowieka. Jej unikatową cechą jest zdolność do samoregeneracji. Składa się z dwóch płatów, a każdy z nich posiada 4 segmenty. Organ ten znajduje się po prawej stronie jamy brzusznej pod przeponą, a jego masa wynosi 1300-1800 g w zależności od płci. Przewlekłe choroby wątroby stanowią globalny problem zdrowotny. Są one przyczyną niemal 2 milionów zgonów rocznie na całym świecie. Fakt, że wiele patologicznych zmian w obrębie wątroby zachodzi bezobjawowo, dodatkowo utrudnia wczesną diagnozę i szybkie wdrożenie leczenia. W Europie za stale rosnącą liczbę zachorowań na niewydolność wątroby odpowiada głównie jej marskość i rak wątrobowokomórkowy. Z kolei źródła coraz większej ilości marskości należy upatrywać w rosnącej konsumpcji alkoholu [1].

Jakie leki działają ochronnie na wątrobę?

Istnieje szereg leków, które mogą wspomagać pracę wątroby i działać na nią ochronnie. Preparaty bez recepty o działaniu hepatoprotekcyjnym zawierają przede wszystkim fosfolipidy sojowe i L-asparaginian L-ornityny. Popularne są także leki roślinne, których głównymi składnikami są karczoch i ostropest plamisty. Leki na receptę zawierają kwas ursodeoksycholowy bądź tymonacyk — składnik popularnego leku Heparegen.

Jak działa Heparegen? Co to za lek?

Heparegen jest lekiem stosowanym w chorobach wątroby. Substancją czynną w nim zawartą jest tymonacyk — inaczej kwas tiazolidynokarboksylowy. Występuje w formie białych płaskich tabletek doustnych. 1 tabletka leku zawiera 100 mg substancji czynnej. 

Po podaniu doustnym tymonacyk dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Następnie jest metabolizowany w wątrobie do pochodnej cysteiny, która zawiera wolną grupę- SH. Jest ona niezbędna w procesach unieczynniania wielu toksycznych metabolitów powstających w wątrobie. Tymonacyk chroni miąższ wątroby przed szkodliwym działaniem toksyn, zarówno bakteryjnych i wirusowych, jak i leków i alkoholu [2].

Jakie są wskazania do stosowania Heparegenu?

Heparegen stosuje się pomocniczo w ostrych i przewlekłych schorzeniach wątroby o różnej etiologii. Jest stosowany także w toksycznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym alkoholem, lekami lub substancjami chemicznymi [2].

Jak stosować tymonacyk?

Dorośli pacjenci oraz młodzież powyżej 15. roku życia powinni stosować początkowo 200 mg (2 tabletki) tymonacyku 2-3 razy dziennie. Po ustąpieniu ostrych objawów stosuje się 100 mg leku dwa razy na dobę.

U dzieci dawkę leku ustala się na podstawie ich masy ciała. U pacjentów między 6. a 15. rokiem życia stosuje się 50 mg leku/10 kg masy ciała na dobę 2-3 dawkach podzielonych [2].

Jakie działania niepożądane może wywołać Heparegen?

Heparegen jest na ogół dobrze tolerowany i rzadko wywołuje działania niepożądane. Mogą jednak zdarzyć się przypadki zaburzeń ze strony układu pokarmowego pod postacią nudności. Niekiedy mogą wystąpić także zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (odczyny skórne) [2].

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tymonacyku?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Heparegen jest nadwrażliwość na tymonacyk lub jakikolwiek inny składnik produktu. Leku nie wolno stosować także u dzieci poniżej 6. roku życia [2].

Bibliografia:

  1. M. Ciężkowska, et al., Kliniczne metody wspomagania niewydolnej wątroby, Postępy Biochemii 2019,65(3):193-201;
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Heparegen