Tabletki na wątrobę dla alkoholików

Tabletki na wątrobę po alkoholu.

Uzależnienie od alkoholu stanowi poważny problem, którego następstwem są poważne zaburzenia sfery psychicznej i fizycznej. Spożycie nadmiernej ilości alkoholu jest szczególnie niebezpieczne dla wątroby. Jakie leki powinni przyjmować alkoholicy w trakcie detoksu? Czy istnieją tabletki mające realny wpływ na regenerację zniszczonej wątroby?

Alkoholizm a wątroba

 

Alkoholowe choroby wątroby to zbiorcza nazwa dla wszelkiego rodzaju dolegliwości i zaburzeń, które wynikają z przesadnego spożywania napojów alkoholowych. Regularne picie alkoholu etylowego przyczynia się do nasilenia reakcji utleniania, co potęguje stres oksydacyjny i zwiększenie ilości niekorzystnych rodników tlenowych. To właśnie one powodują uszkodzenie wątroby, co może oznaczać zarówno upośledzenie jej prawidłowego funkcjonowania, jak i naruszenie jej struktury anatomicznej. Uzależnienie wywołuje schorzenia wątrobowe u blisko 90% alkoholików – stopień zaawansowania nałogu determinuje intensywność występujących dolegliwości i obraz kliniczny chorego.

W alkoholowych chorobach wątroby wyróżnia się trzy główne typy, które są do siebie bardzo podobne i niejednokrotnie występują równocześnie.

  1. Alkoholowe stłuszczenie wątroby, czyli patologiczne gromadzenie się lipidów w hepatocytach, co z czasem powoduje powstawanie ziarninaków tłuszczowych. Zmiany te są odwracalne i ulegają powolnemu cofnięciu w przypadku rezygnacji z dalszego spożycia alkoholu.
  2. Alkoholowe zapalenie wątroby jest kolejnym stadium stłuszczenia. Nadmiar dostarczanego alkoholu prowadzi do rozwoju zmian zapalnych i zwyrodnieniowych hepatocytów. W przebiegu choroby rozpoczyna się również proces włóknienia hepatocytów. Przy niewielkim stopniu zaawansowania odstawienie alkoholu powoduje regresję występujących zmian.
  3. Alkoholowa marskość wątroby to ostateczny etap występujących zmian spowodowanych nałogowym piciem. Postępujący proces włóknienia miąższu wątrobowego powoduje nieprawidłowości anatomiczne tego narządu, co w konsekwencji prowadzi do m.in. upośledzenia odpływu żółci, zaburzenia prawidłowego transferu substancji odżywczych i niedokrwienia, które przyczynia się do martwicy wątroby.

Jakie tabletki na wątrobę dla alkoholików są godne uwagi?

 

W farmakoterapii alkoholizmu wykorzystuje się leki wspierające zerwanie z destrukcyjnym nałogiem. Osoby z uszkodzoną wątrobą są najczęściej leczone za pomocą akamprozatu pozwalającego zniwelować nadmierny głód alkoholowy i zarazem jest całkowicie bezpieczny w przypadku stosowania preparatów regenerujących zniszczone hepatocyty. Zaprzestanie picia i wdrożenie zdrowej diety to pierwszy krok w kierunku odnowy wątroby – jednak u wielu pacjentów uzależnionych od alkoholu niezbędne jest sięgnięcie po dodatkowe leki.

Tabletki na wątrobę dostępne bez recepty

 

Gdy poziom uszkodzenia nie należy do zbyt dużych, to wówczas można zdecydować się na leki OTC. Na aktualnym rynku dostępne są trzy produkty lecznicze, które są dostępne bez konieczności okazania recepty od lekarza:

  • Essentiale Forte – kapsułki zawierające fosfolipidy z nasion sojowych, które są źródłem cennej fosfatydylocholiny. Lek jest rekomendowany głównie w kontekście regeneracji wątroby.
  • Rapacholin C – ziołowy lek w postaci tabletek, który zawiera ekstrakty z ziela karczocha i korzenia czarnej rzodkwi z węglem aktywnym, kwas dehydrocholowy oraz olejek miętowy. Sprawdzi się jako wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania wątroby i pęcherzyka żółciowego.
  • Sylimarol – tabletki zawierające wyciąg z łuski ostropestu plamistego, co wspomaga proces rekonwalescencji po toksycznym uszkodzeniu wątroby.

Tabletki na wątrobę dostępne na receptę

 

U części uzależnionych farmakoterapia wymaga zastosowania silniejszych leków, które są przepisywane na receptę:

  • Heparegen – tabletki zawierające tymonacyk, który jest metabolizowany do postaci cysteiny wspierającej procesy detoksykacji ustroju z alkoholu etylowego. Tymonacyk ma też właściwości żółciopędne oraz przyczynia się do obniżenia nadmiernego poziomu lipidów we krwi.
  • Hepa-Merz 3000 – to granulat do sporządzania doustnego roztworu, który bazuje na asparaginianie ornityny. Ornityna i kwas asparaginowy przyczyniają się do odtrucia organizmu poprzez zmniejszenie poziomu toksycznego amoniaku oraz ułatwiają jego pozbycie się z ludzkiego ustroju. Ponadto mają pozytywny wpływ na cykl mocznikowy, co jest jednym z elementów naturalnej detoksykacji.
  • Ursocam – tabletki z kwasem ursodeoksycholowym oddziałują na ograniczenie wysycenia żółci cholesterolem, co stanowi jeden z elementów profilaktyki powstawania kamicy pęcherzyka żółciowego. Oprócz tego oddziałuje na polepszenie czynności wydzielniczej hepatocytów.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50966,alkoholowe-choroby-watroby
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=636
  3. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=784
  4. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=493
  5. http://chpl.com.pl/data_files/2011-05-17_S70_ChPL_20a_4.pdf
  6. http://chpl.com.pl/data_files/2012-06-27_ChPL_Essentiale_zm_nr_30.pdf
  7. http://chpl.com.pl/data_files/2012-01-09_Raphacholin_ChPL-_do_zmiany_typu_II-_z_dn.28.11.11.pdf