Skórne objawy chorób wątroby

Skórne objawy chorób wątroby.

Schorzenia wątroby w postaci kamicy żółciowej, stłuszczenia czy marskości powodują szereg objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przewlekłe zmęczenie, spadek masy ciała, problemy z apetytem, obrzęki czy odmienny kolor moczu i stolca to tylko część symptomów, które mogą występować w przypadku problemów z wątrobą. Chora wątroba powoduje też szereg widocznych zmian skórnych – które z nich są najczęstsze i stanowią jawne sygnały o niedomaganiu tego narządu?

Chora wątroba i jej skórne objawy

 

Zmiany dermalne są nieodzownym elementem schorzeń wątroby. Choć niektóre choroby mogą przebiegać bezobjawowo, to jednak zaburzenie homeostazy organizmu prowadzi do wielu dolegliwości ogólnoustrojowych. Problem z właściwym funkcjonowaniem wątroby może prowadzić do rozmaitych nieprawidłowości skórnych, które są bezpośrednio powiązane ze specyfiką występujących anomalii. Oto lista najczęściej odnotowywanych symptomów, które mogą wskazywać na obecność patologicznych zmian w wątrobie.

Żółtaczka

Zmiany o charakterze żółtaczki stanowią najpopularniejszy skórny objaw chorej wątroby, który wskazuje na przesadnie powiększony poziom bilirubiny. Nadmierna ilość bilirubiny jest odkładana w organizmie, głównie w elastynie, co prowadzi do zmiany zabarwienia (zażółcenia) skóry i błon śluzowych. Niejednokrotnie żółtaczka powoduje też widoczne anomalie barwy twardówki oka. Warto też dodać, że zmiany mogą przybierać rozmaite odcienie – od typowego jasnożółtego koloru po wyjątkowo ciemną, brązową wręcz barwę, która jest charakterystyczna w przypadku ciężkich problemów wątrobowych. Przyczynami żółtaczki są m.in. nowotwory dróg żółciowych, kamica pęcherzyka żółciowego czy alkoholowa choroba wątroby.

Żółtaki

W przypadku cholestazy niezwykle często dochodzi do zmian określanych mianem żółtaków. Są to wypukłe i wyraźnie widoczne żółtawe kępki, które w rzeczywistości są podskórnymi złogami cholesterolu. Przeważnie pojawiają się w okolicach górnych powiek, niekiedy także i w obrębie dolnych – czasami mogą też występować na powierzchni stawów łokciowych i kolanowych. Zaawansowana cholestaza może skutkować ich ciemniejszym zabarwieniem np. pomarańczowym lub brązowym.

Głowa meduzy, pajączki wątrobowe, rumień dłoni

Wszystkie symptomy są efektem alkoholowego uszkodzenia wątroby. Głowa meduzy to problem polegający na przesadnym poszerzeniu żył w okolicy okołopępkowej, co sprawia, że brzuch przypomina to morskie stworzenie. Pajączki wątrobowe, zwane też tętniczymi, naczyniakami gwiaździstymi lub po prostu teleangiektazjami, to z kolei rezultat wysokiego stężenia estrogenów – nieco uwypuklone ponad powierzchnie skóry i promieniście rozchodzące się naczynia włosowate pojawiają się na powierzchni całego ciała. Z kolei rumień to nic innego jak mniej lub bardziej nasilone poszerzenie niewielkich naczyń włosowatych, które występuje w konkretnym miejscu lub na całej powierzchni dłoni.

Inne skórne oznaki chorób wątroby

  • Ginekomastia
  • Skaza krwotoczna
  • Obrzęki kończyn dolnych
  • Skóra pergaminowa (banknotowa)
  • Przesadne zaczerwienienie i zawilgocenie języka
  • Świąd skóry dłoni i stóp w porze wieczornej lub w nocy
  • Wargi lakierowane – nadmierne zaczerwienienie i wygładzenie
  • Ubytek owłosienia m.in. pod pachami czy okolic intymnych u kobiet
  • Bielactwo nabyte jako następstwo schorzeń wątroby o podłożu autoimmunologicznym
  • Przykurcz Dupuytrena – skrócenie i stwardnienie struktur ścięgnistych IV i V palca rąk
  • Anomalie płytek paznokciowych m.in. lunula, linie Muehrckego, obecność podłużnych wyżłobień

Bibliografia:

  1. Walczak-Koszela I., Sysa-Jędrzejowska A., Woźniacka A. „Dermatozy współistniejace z wirusowymi chorobami wątroby.” Postępy Higieny i Medycyna Doświadczalnej 2015, 69: 1325-1330.
  2. Kozicka D., et al. „Kępki żółte guzowate jako skórna manifestacja zaburzeń metabolicznych – opis przypadku.” Dermatologia Kliniczna 2012, 14(1): 34-36.
  3. Dogra S., Jindal R. „Cutaneous manifestations of common liver disease.” Journal of clinical and experimental hepatology 2011, 1(3): 177-184.
  4. https://pulsmedycyny.pl/skora-informuje-o-zaburzeniach-pracy-watroby-952438