Nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby może mieć powodować wiele niekorzystnych następstw. Wielokrotnie można natrafić na informacje, że najskuteczniejszym sposobem poprawy aktualnego stanu zdrowia jest przeprowadzenie oczyszczania wątroby. Na czym polega i czy rzeczywiście działa?
Czym jest oczyszczanie wątroby?
Pod tym terminem kryje się po prostu zmiana dotychczasowych nawyków związanych z żywieniem i stylem życia. Problemy związane z kiepską kondycją i niewłaściwą pracą wątroby są zwykle wynikiem nieodpowiedniego odżywiania. Oczyszczanie wątroby powinno mieć kompleksowy charakter – oprócz zdrowej diety należy zdecydować się na użycie ziół, które wspomogą regenerację wątroby. Ponadto warto też zrezygnować z wielu potencjalnych czynników ryzyka, które mogą zaostrzać stan.
Ile trwa oczyszczanie wątroby?
Trudno jednoznacznie określić ilość czasu, która jest niezbędna do pełnego oczyszczenia wątroby i przywrócenia jej równowagi w zakresie optymalnego funkcjonowania. Zdaniem specjalistów detoks wątrobowy powinien trwać co najmniej 3 tygodnie – w tym czasie należy zadbać o przestrzeganie dość restrykcyjnego sposobu odżywiania. Przypuszcza się, że pełna regeneracja wątroby, wraz z neutralizacją wszelkich nieprawidłowości i niekorzystnych objawów, następuje po około 8 tygodniach kuracji oczyszczającej.
Na czym polega oczyszczanie wątroby?
Przede wszystkim należy zrezygnować z alkoholu i papierosów, które są jednymi z najbardziej destrukcyjnych czynników dla hepatocytów. Jak wiadomo, wątroba odpowiada w organizmie za detoksykację i przeciwdziałanie substancjom o potencjalnie niekorzystnym wpływie. Dlatego odstawienie używek o toksycznym charakterze z pewnością przyniesie dużą ulgę dla kondycji narządu.
Niezbędnym elementem oczyszczania wątroby jest zmiana nawyków dotyczących odżywiania. Do najistotniejszych zmian należą:
- unikanie przetworzonej żywności np. fast foodów, słodyczy, słonych przekąsek
- wprowadzenie do diety większej ilości świeżych owoców i warzyw oraz produktów bogatych w błonnik
- przygotowywanie codziennych posiłków poprzez pieczenie i gotowanie – wykluczenie dań smażonych, panierowanych i bogatych w ciężkostrawne dodatki
- zapewnienie organizmowi optymalnego nawodnienia m.in. 2 litry płynów dziennie – ograniczenie lub rezygnacja ze słodzonych napojów, energetyków i kawy
- wyeliminowanie ostrych przypraw, produktów o dużej zawartości błonnika oraz artykułów spożywczych wzmagających uczucie przepełnienia i wzdęcia
Dużą rolę w skutecznym oczyszczaniu wątroby odgrywają zioła. Herbaty i napary na bazie rozmaitych ziół sprzyjają jej regeneracji ,oraz pomagają w odtruwaniu organizmu. Oprócz tego pozytywne zastosowanie wykazują rośliny o właściwościach stymulujących pracę woreczka żółciowego, intensyfikujących trawienie i wspierających niwelowanie zaparć. Podczas oczyszczania wątroby poleca się stosować ostropest plamisty, karczoch zwyczajny, rumianek, miętę pieprzową, glistnik jaskółcze ziele, tymianek i rozmaryn.
Czy oczyszczanie wątroby daje trwałe efekty?
Utrzymanie polepszonego stanu zdrowia po oczyszczaniu wątroby jest ściśle uzależniona od własnego postępowania. Jeżeli po kuracji będziemy zdecydowani kontynuować przestrzeganie nowych, zdrowych nawyków żywieniowych, to istnieje duża szansa na utrzymanie wypracowanych efektów. Z kolei powrót do dawnych przyzwyczajeń zaprzepaści starania i z czasem spowoduje, że wątroba znów znacznie gorzej funkcjonować.
Bibliografia:
- Nseir W., Hellou E., Assy N. „Role of diet and lifestyle changes in nonalcoholic fatty liver disease.” World journal of gastroenterology: WJG 2014, 20(28): 9338.
- https://www.narutowicz.krakow.pl/uploaded/FSiBundleContentBlockBundleEntityBlockFilesElement/filePath/578/dieta-w-chorobach-watroby-wyd.ii.pdf
- https://www.hellozdrowie.pl/oczyszczanie-watroby-detoks-ktory-poprawi-twoje-samopoczucie/