Rak wątroby – co to jest i jakie są jego przyczyny?
Choroba nowotworowa wątroby to niezwykle poważny problem, który jest jednym z najniebezpieczniejszych schorzeń o charakterze onkologicznym. Rak wątroby może przybierać dwie formy:
- Pierwotną, która rozwija się bezpośrednio z hepatocytów – nazywany rakiem wątrobowokomórkowym.
- Wtórną, która jest rezultatem przerzutu choroby nowotworowej innego narządu – zazwyczaj żołądka, trzustki, jelita grubego, skóry, płuc lub piersi.
Wedle aktualnego stanu wiedzy, co roku w Polsce odnotowuje się około 3000 nowych przypadków zachorowań na raka komórek wątroby. Istnieje wiele potencjalnych czynników, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu hepatocytów. Jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn jest wirusowe zapalenie wątroby, zwłaszcza odmiany B i C, które w przypadku długotrwałego utrzymywania się mogą poskutkować rozwojem choroby nowotworowej. Równie popularnym czynnikiem sprawczym jest proces włóknienia miąższu wątroby, co jest rezultatem marskości tego narządu – zwłaszcza postaci uwarunkowanej nadmiernym spożyciem alkoholu. Do innych przyczyn nowotworu wątroby należą:
- alfatoksyny,
- hemochromatoza,
- pasożyty wątrobowe,
- doustna antykoncepcja,
- niedobór alfa1-antytrypsyny,
- nałogowe palenie papierosów,
- stosowanie środków anabolicznych,
- długotrwałe leczenie hormonalne z użyciem estrogenów,
- nieprawidłowe odżywianie się – dieta obfita w tłuszcze i cukier.
Jakie są objawy nowotworu wątroby?
Choroby nowotworowe wątroby są trudne do uchwycenia w początkowym stadium rozwoju. Wynika to głównie z faktu, że rak hepatokomórkowy rzadko kiedy wyzwala konkretne symptomy. Choroba ma przez długi czas charakter bezobjawowy, a pierwsze oznaki mogą pojawić się dopiero w zaawansowanej postaci np. gdy rozwinęły się zmiany o charakterze marskości. Ogólne objawy nowotworu wątroby to m.in. osłabienie, brak apetytu, męczliwość, stan podgorączkowy, bolesne skurcze mięśni. Do innych symptomów raka wątroby należą:
- wodobrzusze,
- hipoglikemia,
- spadek masy ciała,
- hipercholesterolemia,
- smoliste stolce i fusowate wymioty,
- krwawienie z przewodu pokarmowego.
Rokowanie i leczenie nowotworu wątroby
Rak wątroby jest nowotworem o wysokim stopniu złośliwości, co oznacza, że ryzyko przerzutów jest bardzo duże. W większości przypadków rokowanie nie jest pomyślnie, ale w praktyce skuteczność leczenia jest uzależniona od aktualnego stadium choroby. Wyróżnia się następujące stadia nowotworu wątroby:
- Stopień 0 (bardzo wczesne stadium) – blisko 90% pacjentów przeżywa co najmniej 5 lat od momentu diagnozy.
- Stopień A (wczesne stadium) – przeżywalność około 5 lat po częściowej resekcji lub transplantacji wątroby.
- Stopień B (średniozaawansowane stadium) – leczenie chemioterapeutyczne pozwala na przeżycie około 3 lat.
- Stopień C (stadium zaawansowane) – średnia długość życia pacjenta to 10 miesięcy od postawienia diagnozy.
- Stopień D (choroba w stanie terminalnym) – przeżywalność wynosi zaledwie kilka miesięcy.
Najskuteczniejszym sposobem leczenia zmian nowotworowych wątroby jest operacja chirurgiczna, która polega na usunięciu lub transplantacji narządu. Niestety zaledwie ⅓ pacjentów kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Inną opcją jest chemioterapia, która umożliwia realne wydłużenie życia osoby chorej. Niemniej jednak pomyślność leczenia jest ściśle związana ze stopniem zaawansowania choroby – początkowe stadia raka wątroby daje większe szanse na wyleczenie.
Bibliografia:
- https://www.szpitalnaklinach.pl/rak-watroby/
- https://www.hellozdrowie.pl/rak-watroby-objawy-rokowania-leczenie/
- https://www.zwrotnikraka.pl/rak-watroby-watrobowokomorkowy-przyczyny-diagnostyka-leczenie/
- https://zywieniemaznaczenie.pl/rak-watroby-objawy-przyczyny-leczenie-dieta-i-rokowania-kto-jest-narazony-na-nowotwor-watroby/