Wątroba jest niezwykle ważnym narządem dla zdrowia. To właśnie ona wspomaga trawienie spożywanego tłuszczu, metabolizuje stosowane leki i wspiera proces oczyszczania ustroju np. z alkoholu czy zbędnych produktów przemiany materii. Ból wątroby nie wróży jednak niczego dobrego i stanowi wyraźny sygnał, że czas o siebie zadbać. Co może być jego przyczyną? Jakie leki są skuteczne wobec dolegliwości bólowych wątroby?
Ból wątroby – przyczyny
Wątroba może boleć z różnorodnych powodów. Jednym z najczęstszych jest nieprawidłowa dieta. Ciężkostrawne posiłki, które są obfite w proste tłuszcze i konserwanty mają realny wpływ na obciążenie wątroby oraz mogą powodować jej stłuszczenie. Oprócz rodzaju spożywanych posiłków i sposobu ich przygotowania duże znaczenie ma ilość. Obfite objętościowo posiłki również mogą powodować przeciążenie wątroby, co skutkuje dolegliwościami bólowymi.
Dieta to jednak nie wszystko, bo równie częstymi przyczynami bólu wątroby są jej uszkodzenia spowodowane przesadnym spożyciem alkoholu – rezultatem tego jest choroba nazywana marskością. Problemy z wątrobą mogą stanowić też efekt długotrwałej farmakoterapii bądź stosowania przesadnej ilości leków. Jednym z najczęściej wskazywanych środków farmakologicznych o destrukcyjnym wpływie na wątrobę jest paracetamol. Niemniej jednak także inne farmaceutyki mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby np. antybiotyki.
Ból wątroby towarzyszy też takim problemom jak:
- rak wątrobowokomórkowy,
- wirusowe zapalenie wątroby,
- infekcje bakteryjne jamy brzusznej,
- choroba zakrzepowa żył wątrobowych.
Leki na ból wątroby – co wybrać?
Farmakoterapia bólu wątroby jest niejako związana z przyczyną bólu. W przypadku raka czy choroby zakrzepowej farmakologia okaże się zaledwie częścią złożonego procesu leczenia. Z kolei infekcje bakteryjne przewodu pokarmowego i zapalnie o podłożu wirusowym należy zwalczać przy pomocy antybiotyków lub leków antywirusowych (np. interferon). Natomiast w przypadku polekowego uszkodzenia wątroby należy przede wszystkim odstawić hepatotoksyczne preparaty, a następnie wdrożyć odpowiednią farmakoterapię.
W przypadku marskości lub stłuszczenia chorobą alkoholową przeważnie stosuje się leki dostępne na receptę. W ich formule najczęściej występują takie komponenty jak:
- Asparaginian ornityny (np. Hepa-Merz 3000) uczestniczący w procesie cyklu mocznikowego, który odpowiada za usuwanie z organizmu toksycznego amoniaku i tym samym łagodzi dolegliwości bólowe wątroby.
- Kwas ursodeoksycholowy (np. Uroscam) wspomagający funkcje wydzielnicze komórek wątrobowych i ograniczający powstawanie kamicy pęcherzyka żółciowego wskutek ograniczenia wysycenia wydzielanej żółci przez cholesterol.
- Tymonacynk (np. Heparegen) oddziałujący na detoksykację organizmu z alkoholu. Ponadto wykazuje właściwości hipolipemizujące i żółciopędne.
Niemniej jednak istnieje szereg leków na ból wątroby, które są dostępne bez recepty. Ich stosowanie jest rekomendowane w przypadkach dolegliwości bólowych uwarunkowanych mniej poważnymi problemami np. niewłaściwą dietą. Mogą być jednak stosowane również jako dodatkowe wsparcie leczenia zmian alkoholowych lub problemów związanych np. z otyłością czy cukrzycą. W składzie tego typu leków znajdują się takie składniki jak:
- kwas dechydrocholowy,
- fosfatydylocholina i fosfolipidy sojowe,
- cynaryna zawarta w wyciągu ziela karczocha,
- sylimaryna pochodząca z ekstraktu z ostropestu plamistego.
Leki OTC zawierające tego typu komponenty to Essentiale Forte, Rapacholin C i Sylimarol. Warto zwrócić uwagę czy kapsułki lub tabletki rekomendowane na wsparcie wątroby są produktem leczniczym – na rynku występuje spora ilość suplementów, które nie będą mieć bezpośredniego wpływu na przeciwdziałanie występującym niedogodnościom, lecz stanowią formę uzupełnienia diety.
Bibliografia:
- Kargulewicz A., Stankowiak-Kulpa H., Grzymisławski M. „Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – etiopatogeneza, epidemiologia, leczenie.” Nowiny Lekarskie 2010, 79(5): 410-418.
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=493
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=784
- http://chpl.com.pl/data_files/2011-05-17_S35_ChPL_20a_3.pdf
- http://www.prometeusze.pl/pdf/Hepa_Merz_Charakterystyka.pdf
- http://chpl.com.pl/data_files/2012-06-27_ChPL_Essentiale_zm_nr_30.pdf
- https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50966,alkoholowe-choroby-watroby
- https://www.nowafarmacja.pl/blog/bol-watroby-objawy-przyczyny-i-sposoby-na-usmierzenie-bolu
- http://chpl.com.pl/data_files/2012-01-09_Raphacholin_ChPL-_do_zmiany_typu_II-_z_dn.28.11.11.pdf