Co powinny zawierać leki na regenerację wątroby dla alkoholika?
Najpopularniejszym produktem leczniczym wykorzystywanym do wsparcia procesu regeneracji wątroby u osób uzależnionych od alkoholu jest disulfiram. To lek z kategorii inhibitorów dehydrogenazy aldehydowej, co oznacza, że uniemożliwia on transformację zmetabolizowanego etanolu z postaci aldehydu octowego do formy kwasu. Blokada dehydrogenazy i upośledzenie metabolizmu sprawia, że w organizmie dochodzi do wzrostu poziomu aldehydu octowego. W wyniku tego alkoholik doznaje mdłości, wymiotów, zawrotów głowy i szeregu innych niedogodności określanych reakcją disulfiramową. Lek, zwany potocznie esperalem, nie ma co prawda bezpośredniego wpływu na regenerację wątroby, ale stanowi podstawę detoksu alkoholowego – jednego z najistotniejszych punktów procesu leczenia i oczyszczania ustroju z nagromadzonego etanolu. Z uwagi na siłę swojego działania disulfiram jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. Można go podawać w formie tabletek bądź podskórnej implantacji (tzw. wszywka).
Leki na receptę mogą też zawierać tymonacynk lub kwas ursodeoksycholowy. Działanie tych substancji ma na celu m.in. polepszenie właściwości wydzielniczych komórek wątroby czy obniżenie przesadnego poziomu lipidów we krwi.
Niemniej jednak alkoholicy mogą stosować szereg popularnych leków OTC i suplementów diety, które zawierają wiele składników wspierających proces odnowy wątroby. Jakie komponenty są wartościowe w kontekście regeneracji wątroby?
- Aminokwasy cyklu mocznikowego, a przede wszystkim L-ornityna, które wspomagają oczyszczanie ustroju z toksycznego amoniaku i wspierają jego metabolizowanie do formy mocznika.
- Lecytyna, fosfatydylocholina czy też po prostu lipidy sojowe, które mają za zadanie chronić i regenerować hepatocyty, przeciwdziałać procesom stłuszczenia i włóknienia, a przede wszystkim zapewniają stabilizację błon komórkowych.
- Czarna rzodkiew wykazująca działanie żółciopędne i żółciotwórcze.
- Ekstrakt z kłącza ostryżu długiego (standaryzowany na kurkuminę) o właściwościach antyzapalnych.
- Ekstrakt z ostropestu plamistego (standaryzowany na obecność sylimaryny) oddziałujący na procesy metaboliczne wątroby i odbudowę jej miąższu.
- Wyciąg z karczocha (standaryzowany na obecność cynary) o właściwościach żółciotwórczych i wspierających utrzymanie optymalnej drożności przewodów żółciowych.
Ponadto zalecane jest dostarczenie witamin C i E oraz selenu z uwagi na właściwości antyoksydacyjne i wspierające przeciwdziałanie wolnym rodnikom tlenowym.
Przykłady preparatów na regenerację wątroby alkoholika
- Anticol (RX)
- Heparegen (RX)
- Uroscam (RX)
- Lagosa (OTC)
- Sylicynar (OTC)
- Essential Forte (OTC)
- Raphacholin C (OTC)
- Sylimarol Vita 150 (OTC)
- Hepatil (suplement diety)
- Verdin Complex (suplement diety)
Regeneracja wątroby u alkoholika – nie tylko leki i suplementy
W procesie odnowy uszkodzonej wątroby duże znaczenie odgrywa codzienna dieta, która powinna bazować na posiłkach lekkostrawnych, o niewielkiej zawartości tłuszczu oraz z dużą ilością błonnika. Ponadto niezbędne jest ograniczenie ilości stosowanych leków oraz zrezygnowanie z wszelkich produktów powodujących obciążenie stanu wątroby np. kawa, mocna herbata, napoje gazowane, papierosy.
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=240
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=784
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=493
- https://www.recepta.pl/artykuly/regeneracja-watroby-po-alkoholu-czym-jest-ile-trwa
- https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50966,alkoholowe-choroby-watroby