Zabieg laparoskopowej cholecystektomii jest wykonywany w przypadku rozmaitych chorób woreczka żółciowego. Usunięcie tego ważnego narządu wymaga wsparcia wątroby i organizmu – co należy zrobić, aby zminimalizować negatywne następstwa wyciętego woreczka żółciowego?
Jakie są wskazania do usunięcia woreczka żółciowego?
Operacja cholecystektomii jest wykonywana w przypadku wszelkich nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania woreczka żółciowego, który ma za zadanie przechowywanie żółci – substancji produkowanej przez wątrobę do trawienia tłuszczu. Najczęstsze wskazania do chirurgicznego usunięcia woreczka żółciowego to:
- kamica pęcherzyka żółciowego
- obecność polipów w woreczku żółciowym
- choroby nowotworowe (rak pęcherzyka żółciowego)
- zwapnienie ścian tzw. porcelanowy pęcherzyk żółciowy
- zmiany zapalne pęcherzyka żółciowego i ich powikłania np. wodniak lub ropniak woreczka żółciowego
Brak pęcherzyka żółciowego a konsekwencje dla organizmu
Przeprowadzenie cholecystektomii może powodować szereg skutków ubocznych. Specjaliści wspominają o zespole objawów pojawiających się wskutek wycięcia woreczka żółciowego, w którym wyróżnia się m.in. niestrawność, ból brzucha czy zwiększona częstotliwość występowania rozwolnienia. Co więcej, brak pęcherzyka żółciowego jest nierozerwalnie związany z utrudnionym trawieniem tłuszczów.
Wsparcie wątroby po usunięciu woreczka żółciowego
Punktem wyjścia jest przede wszystkim zmiana dotychczasowej diety. Wspomniane problemy z prawidłowym trawieniem produktów bogatych w tłuszcz wymaga, aby aktualny plan żywieniowy bazował przede wszystkim na lekkich i łatwostrawnych posiłkach. Tłuste mięso czerwone należy zastąpić chudym drobiem, gruboziarniste kasze i pełnoziarniste produkty zbożowe należy zastąpić ziemniakami i pszennym pieczywem, natomiast surowe warzywa zastąpić ugotowanymi i/lub duszonymi – najlepiej bez skórki. Dietetycy rekomendują też wyeliminowanie alkoholu, kawy, mocnej herbaty, gazowanych napojów (zwłaszcza bogatych w kofeinę czy taurynę), ostre przyprawy, tłuste sosy i dressingi, wyroby piekarnicze i słodycze bogate w cukier oraz warzy potęgujące wzdęcia (m.in. kapusta, czosnek, cebula, strączki). Głównym założeniem diety jest ograniczenie szans obciążenia przewodu pokarmowego. W tym celu posiłki należy przygotowywać na drodze gotowania, pieczenia lub duszenia aniżeli smażenia.
Istotnym wsparciem jest włączenie ziół, które są bogatym źródłem składników wpływie o korzystnym wpływie na pracę i kondycję wątroby:
- karczoch zwyczajny zawiera cynarynę o właściwościach żółciotwórczych, co dodatkowo pomaga w transporcie żółci oraz wspiera proces regeneracji wątroby. W karczochu znajduje się także inulina – rozpuszczalny błonnik, który zmniejsza ryzyko niestrawności i zmian zapalnych wątroby.
- ostropest plamisty to z kolei duża ilość sylimaryny, która uszczelnia ściany komórek wątroby i gwarantuje ochronę narządu przed obciążającym działaniem leków. Ostropest jest także pomocny w niwelowaniu problemów trawiennych, wykazuje właściwości rozkurczowe oraz przyczynia się do zwalczania wolnych rodników tlenowych.
- czarna rzodkiew jest mniej popularną, ale równie korzystną rośliną w kontekście walki z nieprawidłowościami wątroby np. zmianami zapalnymi czy zastojami żółci. Sok i ekstrakt z czarnej rzodkwi wzmagają wydzielanie soków trawiennych, stymulują produkcję i transport żółci oraz intensyfikuje pracę jelit, co jest niezwykle pomocne podczas problemów dotyczących przewodu pokarmowego.
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/86062,cholecystektomia-usuniecie-pecherzyka-zolciowego
- https://www.nowafarmacja.pl/blog/dieta-po-usunieciu-woreczka-zolciowego-co-jesc-a-czego-unikac
- https://www.izielnik.pl/blog/jakie-ziola-na-watrobe-i-woreczek-zolciowy
- https://poradnikogrodniczy.pl/czarna-rzodkiew-wlasciwosci-lecznicze-i-uprawa-z-nasion.php
- https://www.allecco.pl/artykuly/ostropest-plamisty-na-co-pomaga-i-jak-go-stosowac.html