ieprawidłowe funkcjonowanie wątroby stanowi początek dla ogólnego pogorszenia pracy metabolizmu. Jednym z największych niebezpieczeństw jest jej stłuszczenie. W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem?
Czym jest stłuszczenie wątroby?
Mianem stłuszczenia wątroby określa się schorzenie, które polega na nadmiernym gromadzeniu się cząsteczek tłuszczu w hepatocytach. Organizm nie wykorzystuje dostarczanych lipidów i rozpoczyna ich odkładanie w wątrobie, co z czasem prowadzi do upośledzenia jej prawidłowego funkcjonowania. W celu jednoznacznego potwierdzenia występującego problemu niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Punktem wyjścia jest wykonanie tzw. prób wątrobowych. W tym celu niezbędne jest przeanalizowanie próbki krwi pod kątem takich wskaźników jak:
- albuminy,
- bilirubina,
- wskaźnik INR,
- fosfataza zasadowa,
- transaminaza alaninowa i asparaginowa.
Ocena prób wątrobowych to jednak nie wszystko. Do precyzyjnego określenia stanu i funkcjonalności wątroby można też wykorzystać badania obrazowe. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się USG.
Jakie są przyczyny stłuszczenia wątroby?
Problem stłuszczenia wątroby może mieć dwojaki charakter. W pierwszym przypadku mowa o alkoholowym stłuszczeniu wątroby. Problem ten niekoniecznie musi występować w wyniku spożycia dużych ilości alkoholu – w większości przypadków jest to efekt regularnego i długoterminowego picia napojów wysokoprocentowych. Dlatego też wiele osób pracuje na stłuszczoną wątrobę latami.
Pozostałe przypadki stłuszczenia wątroby określa się mianem niealkoholowych. Przyczyną ich rozwoju jest zwykle nieprawidłowy styl życia, co należy rozumieć przez niewłaściwe odżywianie. Spożycie dużej ilości przetworzonego pokarmu, który jest obfity w proste cukry i tłuszcze, zwiększa ryzyko akumulowania się lipidów w hepatocytach.
Warto też wspomnieć, że niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest powiązane z wieloma jednostkami chorobowymi. Wśród nich należy wyróżnić:
- otyłość
- cukrzycę
- nadciśnienie tętnicze
- wirusowe zapalenie wątroby C
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- podwyższony poziom cholesterolu
Oprócz tego stłuszczenie wątroby może stanowić następstwo stosowania niektórych leków o właściwościach hepatotoksycznych.
Objawy stłuszczenia wątroby
Osoby borykające się z problemem stłuszczonej wątroby przejawiają osłabienie i nieustanne poczucie przemęczenia. Ponadto w wielu przypadkach może pojawić się dyskomfort lub dolegliwości bólowe w okolicach prawego podżebrza. Jednak najczęściej jest to choroba rozwijająca się bez symptomów – zmiany można zaobserwować w badaniu obrazowym, które pokazuje powiększone rozmiary wątroby bądź śledziony.
Jak leczyć stłuszczenie wątroby?
Głównym sposobem leczenia stłuszczenia wątroby jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie zdrowej diety. Przede wszystkim należy bezwzględnie wykluczyć alkohol i nasycone kwasy tłuszczowe, które są głównymi przyczynami choroby. Plan żywieniowy powinien bazować na posiłkach gotowanych (zwłaszcza na parze), bogatych w błonnik i dostarczać zdrowych tłuszczów m.in. wielonienasycone tłuszcze omega-3, które znajdują się w rybach, owocach morza, czy nasionach lnu.
Oprócz tego warto zastosować leki. W przypadku ziołowych preparatów należy sięgnąć po produkty bogate w karczoch, ostropest plamisty, kurkumę, tymianek, miętę pieprzową czy dziurawiec. Jeżeli chodzi o środki farmakologiczne, to wśród nich wymienia się takie preparaty jak:
- kwas ursodeoksycholowy (UDCA)
- L-asparaginian L-ornityny (LOLA)
- kwas tiazolidynokarboksylowy (TCA)
Bibliografia:
- Kim D., Kim W. R. „Nonobese fatty liver disease.” Clinical gastroenterology and hepatology 2017 15 (4): 474-485.
- Brunt E. M. „Pathology of fatty liver disease.” Modern Pathology 2007 20 (1): 40-48.
- Adams L.A., Lindor K. D. „Nonalcoholic fatty liver disease.” Annals of epidemiology 2007 17 (11): 863-869.