Co może uszkadzać wątrobę?

Czynniki uszkadzające wątrobę.

Wątroba to jeden z najistotniejszych narządów w kontekście oczyszczania ustroju z nagromadzonych toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Jej rola dla organizmu sprawia, że jest wysoce narażona na uszkodzenia. Jakie czynniki mogą doprowadzić do naruszenia jej stanu?

Jakie są objawy chorej wątroby?

Uszkodzona wątroba jest stanem, który przez długi czas może pozostawać w utajonej formie i nie dawać wyraźnych symptomów. Niemniej jednak niektóre objawy mogą wskazywać na problemy dotyczące wątroby, które powinny stanowić sygnał do wykonania dokładnych badań diagnostycznych:

  •     utrzymujące się zmęczenie oraz obniżenie nastroju
  •     przyciemnienie barwy moczu wskutek wzrostu poziomu bilirubiny we krwi
  •     pojawienie się porannych obrzęków m.in. w obrębie twarzy, dłoni i stawów skokowych
  •     uczucie pełności żołądka, dolegliwości bólowe i uciążliwe skurcze w dolnej części brzucha

Większość schorzeń wątroby prowadzi do występowania objawów skórnych, które są widoczne gołym okiem. Ich pojawienie się powinno skłonić chorego do wizyty u specjalisty i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Dermalnymi symptomami uszkodzonej wątroby są m.in. utrata owłosienia w miejscach intymnych, pajączki naczyniowe w obrębie szyi i dekoltu, zażółcenie (żółtaczka), przebarwienia i inne nieprawidłowości barwnikowe, żółte kępki będące podskórnymi złogami cholesterolu oraz pomarszczona i szorstka skóra (tzw. skóra banknotowa).

Czynniki powodujące uszkodzenie wątroby

Znaczna część czynników prowadzących do mniej lub bardziej poważnego uszkodzenia wątroby wykazuje toksyczny charakter. Jednym z najpopularniejszych niszczycieli hepatocytów (komórek wątrobowych) jest alkohol etylowy. Nie będzie zaskoczeniem, że nadmierne spożycie alkoholu powoduje problemy wątrobowe. Jednak warto wiedzieć, że regularne i długotrwałe picie napojów wyskokowych – nawet w niewielkiej ilości – może doprowadzić do toksycznego uszkodzenia tego narządu. Najczęstszymi następstwami alkoholowej choroby wątroby są: marskość, stłuszczenie lub stan zapalny.

Nie można jednak zapominać, że uszkodzenie wątroby może nastąpić wskutek długotrwałego leczenia farmakologicznego. Przypuszcza się, że blisko 800 różnych leków może spowodować pogorszenie stanu i zaburzenie funkcjonalności tego narządu. Polekowe uszkodzenie wątroby jest wynikiem rozmaitych sytuacji – począwszy od przedawkowania środka farmakologicznego, przez interakcje z innymi lekami bądź jeden ze skutków ubocznych działania preparatu, a skończywszy po prostu na reakcji alergicznej. Większość przypadków polekowego uszkodzenia wątroby prowadzi do bezpośredniego uszkodzenia hepatocytów, co jest powiązane z podwyższeniem aktywności ALT (aminotransferazy alaninowej) i AST (aminotransferazy asparaginowej). Niejednokrotnie problemowy towarzyszy cholestaza, która polega na nieprawidłowym odpływie żółci.

Zioła na wątrobę – naturalna ochrona przed uszkodzeniami

Zmiana dotychczasowego stylu życia to jeden z najistotniejszych sposobów na przeciwdziałanie uszkodzeniom wątroby. Zdrowe odżywanie, odstawienie alkoholu i ograniczenie spożycia leków to pierwsze kroki, które należy wykonać w kierunku polepszenia kondycji narządu. Warto też pamiętać, że stosowanie naparów ziołowych może okazać się wyjątkowo pomocne dla wątroby. Które rośliny są szczególnie pomocne?

  •     Karczoch zwyczajny
  •     Ostryż długi (kurkuma)
  •     Ostropest plamisty
  •     Tymianek właściwy
  •     Mniszek lekarski
  •     Glistnik jaskółcze ziele

 Bibliografia:

  1.   Cichoż-Lach, Halina, et al. „Nadużywanie alkoholu a alkoholowa choroba wątroby.” Alkoholizm i Narkomania 2008, 21(1): 55-62.
  2.   Stickel, Felix, and D. Schuppan. „Herbal medicine in the treatment of liver diseases.” Digestive and liver disease 2007, 39(4): 293-304.
  3.   Dhiman, Radha K., and Yogesh K. Chawla. „Herbal medicines for liver diseases.” Digestive diseases and sciences 2005, 50(10): 1807-1812.
  4.   https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50955,polekowe-uszkodzenia-watroby